„Głos mają ryby”. Edukacja i zabawa w Muzeum Wsi Opolskiej

Uwrażliwianie na piękno i wartość przyrody oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród najmłodszych to główne cele projektu poświęconego rybom i środowisku śródlądowemu. Chrońmy to co piękne, potrzebne i nam niezwykle bliskie.

Ekopiknik w Muzeum Wsi Opolskiej to jedno z wielu działań skupionych wokół projektu. Jego pomysłodawcy i partnerzy stawiają przede wszystkim na budowanie właściwych postaw wśród najmłodszych, dostrzeżenie znaczenia ryb dla ekosystemu i poznanie zasobów przyrodniczych rzek i jezior Opolszczyzny. Efektem jest także rekonstrukcja obiektu muzealnego „zagrody rybackiej” oraz remont i rozbudowa systemu wodnego w Muzeum.

Piękno przyrody uchylili w obiektywie uczestnicy konkursu fotograficznego pt. „Głos mają ryby”. Nagrody i wyróżnienia przyznano w dwóch grupach tematycznych: przedstawienie zwierząt, roślin i innych organizmów żywych, typowych dla terenu Śląska Opolskiego, związanych ze środowiskiem wodnym, oraz obiekty przyrodnicze bogate pod względem bioróżnorodności, takie jak: stawy, jeziora, starorzecza, rzeki i strumienie. – Cieszę się z dużego zainteresowania konkursem i z tego że mamy tylu amatorów, którzy idą na „bezkrwawe” polowania i robią zdjęcia. Efektem tego jest piękny kalendarz. Myślę, że atrakcyjność nagród też przyciągnęła miłośników fotografii – przyznał wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. Fotograf Jerzy Stemplewski, poziom konkursu ocenił jako bardzo wysoki. –  Obrady trwały dość długo. Każdy z uczestników zaprezentował od 3 do 5 zdjęć, mieliśmy nie lada problem wybrać z nich najlepsze.

W kategorii do lat 16 (przedstawienie zwierząt, roślin i innych organizmów żywych …) I miejsce zdobyła Matylda Niestrój. – Lubię fotografować, szczególnie z tatą, ale dopiero zaczynam. Moje zdjęcie powstało podczas spływu kajakowego na Małej Panwi. Przedstawia kaczkę, która odlatuje stąd jego tytuł to „Odlot” – wyjaśniła laureatka.

Pełna lista nagrodzonych w konkursie fotograficznym:

Kategoria: “przedstawienie zwierząt, roślin i innych organizmów żywych, typowych dla terenu Śląska Opolskiego, związanych ze środowiskiem wodnym”

I miejsce: Henryk Niestrój “Lot w ciszy”

II miejsce: Józef Sieczka “Jętka Krogulna stawy – Przed lotem”

III miejsce: Jerzy Tomczak “Rodzina Perkoza. Staw parkowy Lipno”

Wyróżnienia: Damian Drzazga “Kaczka krzyżówka na Wyspie Bolko”, Joanna Zganiacz “Jaskier włosienicznik wodny”

W kategorii do lat 16:

I miejsce – Matylda Niestrój “Odlot”

Kategoria: “obiekty przyrodnicze bogate pod względem bioróżnorodności, takie jak: stawy, jeziora, starorzecza, rzeki i strumienie”

I miejsce: Józef Sieczka “Budkowiczanka”

II miejsce: Jerzy Tomczak “Staw Ostrowity”

III miejsce: Tomasz Kostowski “Jezioro Turawskie. Turawa”

Wyróżnienia:  Michał Sieczka “Kotewka orzech wodny”, Natalia Czarny “Usiąść i odpocząć”, Joanna Zganiacz “Mała Panew, zejście bobrów do rzeki”, Aurelia Kupczak “Wilgotny las”

W kategorii do lat 16:

I miejsce: Rafał Czarny “Odbicie”

II miejsce: Zuzanna Jurek “Zielone przejście”

III miejsce: Bartosz Żyznowski “Prószkowski staw – odbicie lustrzane”