Warto wiedzieć, że modułowe wysięgniki kamer MovieBird, które pracowały na planach hollywoodzkich produkcji czy ultralekkie przyczepy Gniotpol Trailers jeżdżące na drogach Europy to świetne opolskie produkty. Takich perełek jest dużo więcej. Opolskie firmy łączenie zrealizowały 85 innowacyjnych projektów.
Świetnym przykładem jest także firma Explomet z Opola, która twórczo wykorzystuje zjawisko wybuchu i łączy coś, co w normalnych warunkach jest niepołączalne. Warto również wspomnieć o projekcie zastąpienia antybiotyków w hodowli drobiu mieszankami ziołowymi i probiotykami, tym dotyczącym opracowanie kompleksowej technologii przetwarzania odpadów z oczyszczalni ścieków w energię elektryczną, cieplną lub chłód, który pozwala jednocześnie na całkowitą utylizację tych odpadów czy projekcie polegającym na opracowaniu innowacyjnego w skali świata procesu uszlachetniania powierzchni drewnopochodnych ekologicznymi lakierami wodorozcieńczalnymi UV.
Łączne dofinasowanie unijne wyniosło ponad 225 mln złotych, a ich wartość to ponad 442 mln złotych. – Warto mieć marzenia i pomysły, które są innowacyjne. Stworzyliśmy ramy finansowe sprawiające, że przedsiębiorcy nie musieli korzystać ze swoich zasobów. To bardzo wysoko nakładowe rzeczy, często ryzykowne. Dzięki pieniądzom unijnym przedsiębiorcy są w stanie wyprodukować lepsze, bardziej konkurencyjne produkty będące wizytówką regionu – mówił Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa.
Warto dodać, że nowy okres unijnego finansowania nie przyniesie znaczących rewolucji w kwestii wsparcia przedsiębiorców. Ci dalej będą mogli korzystać z wielu form pomocy, także w zakresie innowacji. Warto śledzić stronę Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.