Dumny 60-latek z pomysłami na przyszłość

Świętujemy okrągłą rocznicę powstania Muzeum Wsi Opolskiej. To miejsce znają wszyscy mieszkańcy Opolszczyzny. Wiele dzieci właśnie tu rozpoczyna swoją przygodę z folklorem i historią regionu.

Skansen ma niesamowity klimat historycznej wsi opolskiej. Stare chaty, kaplica, wiatraki czy młyn przenoszą nas w zupełnie inne czasy, sprawiają, że możemy poczuć klimat wsi, która już nie istnieje. Ten folklor, kultura wypełniona obrzędami, życiem codziennym i religijnym, porami roku jest fascynująca dla człowieka XXI wieku.

Jak zaznacza dyrektor tej placówki Jarosław Gałęza, muzeum bez ludzi byłoby martwym miejscem. – Wszyscy kształtujemy to miejsce. Dziś pracownicy cały czas dokładają sił, aby muzeum cieszyło się zainteresowaniem i kształtowało świadomość kulturową naszego regionu. Od bardzo dawna prowadzimy warsztaty – mówił.

Muzeum Wsi Opolskiej to jedno z największych tego typu muzeów w Polsce. – Opole to perełka wśród muzeów w Polsce. Te sześćdziesiąt lat trudnej pracy to zasługa pięciu dyrektorów – mówi Zbigniew Skuza, prezes stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu.

 

Podczas uroczystości jubileuszowych wręczono brązowe medale Gloria Artis. Otrzymali je: Magdalena Górniak-Bardzik, Bogdan Jasiński, Elżbieta Oficjalska, Ewa Olbryt, Stefania Topola i Grażyna Rozalia Czekała. – Przez te lata nie jestem w stanie zliczyć, jak wiele zostało ozdobionej przeze mnie porcelany. Kiedyś praca zawodowa, dziś pasja. Nie wyobrażam sobie dnia bez zdobienia porcelany czy kroszonki. To jest całe moje życie – zaznacza Grażyna Czekała. – Nasze muzeum cały czas żyje. Dziś obchodzimy jubileusz, a jednocześnie przygotowujemy wystawę. Nasza praca to nie tylko wystawy, ale również publikacje. Osobiście dla mnie jednym z ważniejszych wydarzeń jest wpisanie na niematerialną listę dziedzictwa tradycji związanych z wodzeniem niedźwiedzia czy umiejętnością wykonywania opolskich kroszonek i wzoru opolskiego. A jednym z marzeń jest wpisanie naszych tradycji na listę reprezentatywną Światowego Dziedzictwa Niematerialnego Ludzkości UNESCO – dodał Bogdan Jasiński.

Jeśli urodziny, to nie mogło zabraknąć prezentu. Muzeum otrzymało od Zarządu Województwa Opolskiego mini traktor, który sprawdzi się nie tylko w trakcie porządkowania rozległego terenu muzeum.

Prezentacja pojazdu i przekazanie kluczyków odbyło się przy okazji otwarcia plenerowej wystawy pt. „Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu /Muzeum Rymarov / Impresje”, którą można oglądać na opolskim rynku, naprzeciw wejścia do opolskiego ratusza.

Jeszcze raz życzymy wszystkim pracownikom Muzeum Wsi Opolskiej kolejnych wspaniałych lat i zawsze wielu odwiedzających i turystów!

Odwiedzajcie skansen w Bierkowicach, bo warto!