Opolska Pozytywna Edukacja – 20 lat w Unii Europejskiej

Proces integracji Polski z Unią Europejską, rozpoczęty w latach 90. XX wieku, był przedsięwzięciem, które wymagało od naszego kraju nie tylko przeprowadzenia głębokich reform wewnętrznych, ale także zbudowania nowych relacji z państwami członkowskimi UE.  Historyczna chwila przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nie tylko otworzyła drzwi do wspólnoty europejskiej, ale również zaznaczyła początek nowej ery w rozwoju politycznym, gospodarczym i społecznym kraju. W ciągu 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej wydatkowanych zostało wiele środków na poprawę jakości życia Polaków, m.in. na podwyższenie jakości polskiej edukacji. Również Województwo Opolskie, począwszy od 2004 roku skutecznie wydawało środki unijne w ramach wielu programów operacyjnych.

Głównymi obszarami wsparcia są:

  • Edukacja przedszkolna,
  • Kształcenie ogólne,
  • Kształcenie zawodowe/ branżowe,
  • Kształcenie wyższe I, II i III stopnia,
  • Kształcenie ustawiczne.

Podkreślić należy, iż  projekty inwestycyjne (przebudowa, rozbudowa lub modernizacja) placówek edukacji finansowane były w ramach regionalnych programów operacyjnych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a projekty tzw. miękkie, tj. zajęcia dodatkowe, doskonalenie zawodowe kadry lub szkolenia finansowane itd. były w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Głównymi celami wsparcia w ramach edukacji przedszkolnej było:  zwiększeniu dostępu do wysokiej jakości  edukacji przedszkolnej i zwiększenie liczby dzieci biorących udział w wychowaniu przedszkolnym .W ramach kształcenia ogólnego głównymi celami było: podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw niezbędnych do funkcjonowania na rynku pracy, a także rozwój indywidualnego podejścia do ucznia, w szczególności ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Wsparcie w ramach kształcenia zawodowego/ branżowego miało na celu poprawę efektywności kształcenia i szkolenia zawodowego i dostosowanie do potrzeb rynku pracy. Wsparcie kształcenia wyższego miało, podobnie jak w przypadku kształcenia zawodowego, miało na celu poprawę efektywności nauczania oraz dostosowanie do potrzeb rynku pracy.

Kształcenie ustawiczne – głównym celem projektów realizowanych w ramach tego obszaru wsparcia było wyrównanie dostępu do uczenia się przez całe życie wszystkich grup wiekowych  oraz promowanie elastycznych ścieżek kształcenia.

Ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 – komponent regionalny wsparto:

233 ośrodki wychowania przedszkolnego,

3.637 osób dorosłych w wieku 25-64 lata, które uczestniczyły w kształceniu ustawicznym,

600 szkół (podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych prowadzących kształcenie ogólne), które zrealizowały projekty rozwojowe,

112 szkół i placówek kształcenia zawodowego, które wdrożyły programy rozwojowe

104 szkół i placówek kształcenia zawodowego, które współpracowały z przedsiębiorstwami w zakresie wdrażania programów rozwojowych,

6.229 nauczycieli, którzy uczestniczyli w doskonaleniu zawodowym w krótkich formach.

 

Ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 zrealizowano 63 projekty z zakresu edukacji, dzięki którym wsparto:

142 placówki oświatowe,

25.221 studentów korzystających ze wspartej infrastruktury,

42.170 uczniów i słuchaczy korzystających ze wspartej infrastruktury.

 

Ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 wsparto:

29.786 dzieci edukacji przedszkolnej, objętych w ramach programu dodatkowymi zajęciami, zwiększającymi ich szanse edukacyjne,

574 miejsc wychowania przedszkolnego,

11.572 nauczycieli w tym 2.462 nauczycieli kształcenia zawodowego oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu,

76.454 uczniów w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych lub umiejętności uniwersalnych, niezbędnych na rynku pracy,

868 szkół i placówek systemu oświaty, wyposażonych w ramach programu w sprzęt TIK do prowadzenia zajęć edukacyjnych,

11.855 uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego, uczestniczących w stażach i praktykach  u pracodawcy,

19.360 uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego,

234 szkół i placówek kształcenia zawodowego, doposażonych w programie w sprzęt  i materiały dydaktyczne, niezbędne do realizacji kształcenia zawodowego.

 

Ogółem wsparcia ze środków UE w ramach programów wdrażanych przez Samorząd Województwa w obszarze edukacji wyniosło:

ZPORR 2004-2006: 34,05 mln PLN

PO KL 2007-2013: 204,47 mln PLN

RPO WO 2007-2013: 86,5 mln PLN

RPO WO 2014-2020: 329,58 mln PLN

ŁĄCZNIE: 654,6 mln PLN