W 2023 roku odbędzie się 14 edycja konkursu NAJLEPSZA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO, w ramach którego Marszałek Województwa Opolskiego nagradza inwestorów i projektantów najlepszych przedsięwzięć architektoniczno-urbanistycznych w przestrzeniach publicznych regionu.
Przestrzeń publiczna to szczególna wartość każdego miasta, osiedla i wsi – wynikająca z pełnienia służebnych funkcji w zaspokajaniu potrzeb zarówno jednostek, jak i całych społeczności. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że przestrzeń publiczna to zazwyczaj także świadectwo bogatej historii, tożsamości terytorialnej i współczesności. Dzięki swoim walorom przestrzeń ta postrzegana jest jako niezbędny zasób dla rozwoju społeczno-gospodarczego, decydujący o atrakcyjności miasta i miejscowości, o jego wizerunku jako przyjaznego miejsca do realizowania aspiracji i ambicji mieszkańców i inwestorów. Dobre warunki życia to m.in. dostęp mieszkańców do dobrej jakości przestrzeni publicznych – placów, parków, ulic, obiektów użyteczności publicznej – miejsc, w których realizuje się istota życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.
Dostrzegając podejmowany przez samorządy znaczący wysiłek inwestycyjny i organizacyjny oraz potrzebę promowania dobrych rozwiązań w zakresie planowania i realizacji miejsc służących integracji społeczności lokalnych, Zarząd Województwa Opolskiego od roku 2008 r. organizuje konkurs pn. Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego. Głównym jego celem jest promocja osiągnieć w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznych. Do wszystkich dotychczasowych edycji konkursu zgłoszono już 276 realizacji z całego regionu, z których 92 uzyskały nagrody i wyróżnienia. Mieszkańcy województwa, samorządy, stowarzyszenia, fundacje, inwestorzy i projektanci zgłaszają kolejne inwestycje z obszaru województwa, zrealizowane w przestrzeni publicznej miast i wsi województwa opolskiego, polegające m.in. na zagospodarowaniu ogólnodostępnych placów, ulic, parków, terenów rekreacyjnych, budynków użyteczności publicznej lub terenów zdegradowanych z przeznaczeniem ich dla celów publicznych. Te realizacje to wizytówki aktywnych lokalnych społeczności, gospodarności samorządowców, ich dbałości o wspólną przestrzeń. To także świadectwo dbałości o wysoki poziom planowania i projektowania przestrzeni publicznej, jak również tego, że ciekawe i udane miejsca można zaprojektować i zagospodarować także w niewielkich miejscowościach.