Niezdrowice  – piękna wieś opolska

Niezdrowice w gminie Ujazd otrzymały w tym roku nagrodę i tytuł najpiękniejszej wsi opolskiej. Nagroda za najlepszy projekt odnowy wsi powędrowała do mieszkańców Rozmierzy z gminy Strzelce Opolskie.

W tegorocznym konkursie o tytuł najpiękniejszej walczyło 11 sołecte, zgłoszono także 13 projektów w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi”.

Komisja konkursowa najwyżej oceniła Niezdrowice w gminie Ujazd, które otrzymały w nagrodę 18 tysięcy złotych.  Niezdrowice to wieś mocno stawiająca na rozwój i integrację, a komisja doceniła ogromny potencjał drzemiący w mieszkańcach, duże zaangażowanie oraz przeświadczenie o słuszności podejmowanych działań na korzyść swojej wspólnoty, jak również sposób zaprezentowania swojej miejscowości przez dużą grupę mieszkańców w różnym wieku.

Kolejne nagrody i wyróżnienia:

  • II miejsce – Otmice w gminie Izbicko
  • III miejsce – Sidzina z gminy Skoroszyce oraz Mochów z gminy Głogówek
  • Wyróżnienia – Stobrawa z gminy Popielów i Dąbrówka Górna  z gminy Krapkowice.

Wśród projektów odnowy wsi wygrał projekt mieszkańców Rozmierzy w gminie Strzelce Opolskie, którzy otrzymali nagrodę w wysokości 10 tysięcy zł. Projekt „O ziołach wiedza nietajemna” promuje tradycyjne lokalne produkty ziołowe. Dzięki szkoleniom mieszkańcy sołectwa pogłębili swoją wiedzę o ziołach i ziołolecznictwie, nauczyli się zbierać rośliny, rozróżniać je i przede wszystkim korzystać z ich właściwości zdrowotnych.

Kolejne nagrody:

  • II miejsce – Pilszcz z gminy Kietrz za projekt „Izba Pamięci w Pilszczu”
  • III miejsce – Niezdrowice w gminie Ujazd za projekt „Niezdrowice lasem pachnące, wodą i miodem płynące – zaprojektowanie, zakupienie oraz montaż tablic edukacyjnych”
  • Wyróżnienia – Jakubowice z gminy Branice za  „Zagospodarowanie przestrzeni wsi wraz z wydaniem albumu „Pocztówka z przeszłości. Jakubowice sprzed lat””;  Mochów z gminy Głogówek za  „Centrum edukacyjno-sportowe”;  Karłowice z gminy Popielów za  aleję lipowo-dębową ks. Jana Dzierżona oraz Przysiecz z gminy Prószków za projekt  „Wszyscy razem w czereśniowej kapsule” czyli mini sadu drzew starych odmian czereśni.