Prószków to miejsce historyczne, znane nie tylko z tego, że tutaj już w XIX wieku w Królewskim Instytucie Pomologicznym kształcili się specjaliści nowoczesnego rolnictwa i ogrodnictwa. To właśnie tutaj równo sto lat temu zanotowano najwyższą w historii pomiarów na terenie dzisiejszej Polski temperaturę powietrza – rekord 40,2 stopni Celsjusza nie został do tej pory pobity.
Dokładnie sto lat od tego wydarzenia, w tym samym miejscu, otwarto nową stację meteo. To element bardzo ważnego projektu Uniwersytetu Opolskiego, dzięki któremu prószkowska pomologia znów będzie bardzo znana. Powstanie tutaj międzynarodowe centrum badawcze dla rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego.
Nowoczesna stacja meteorologiczna pozawala nie tylko na badanie typowych parametrów pogody, takich jak temperatura, wilgotność czy siła wiatru. To także możliwość badania parametrów, przydatnych celom rolniczym – m.in. wilgotności liści, wilgotności gleby czy usłonecznienia.
Projekt prószkowskiej pomologii to projekt powstania Międzynarodowego Centrum Badań i Rozwoju na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego na terenie dawnej Królewskiej Akademii Rolniczej w Prószkowie oraz przy ulicy Oleskiej w Opolu. Powstaje nowoczesna infrastruktura, laboratoria, poletka uprawne. Cały projekt wart jest około 43 milionów złotych, zaś jego dofinansowanie unijne to ponad 30 milionów złotych. Także urząd marszałkowski finansowo wspiera jego powstanie.